incirin öksürük için muhteşem faydalıdır

İncirin öksürük için de müthiş insan sağlığına faydası bulunuyor. İncir, göğsü yumuşattığı için Nezle ve bronşite faydalıdır. Öksürük gibi sağlık problemlerinde balgam söktürür rahatlatır. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir.  Özellikle Kuru incir balgam söktürür. İncir, kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kansere karşı da koruyucudur. Basura iyi gelir. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek hastalıklara karşı direnci arttırır.

********

Kur’anı Kerim’de ismi geçen nadir meyvelerden biri olan incirin müthiş faydaları var.
Öksürük İçin:
İki su bardağı çiğ sütün içine iki tane kuru inciri doğrayıp sütü kaynatın. Yirmi dakika kadar bekletip süzün ve günde 2 defa bu sütten sıcak olarak için. Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydaları  saymakla bitmez. Zamanında ürün çok iken toplanmış meyvelerin suyunun uçurulması ile hazırlanılan kuru meyvelerin aynı zamanda bir şifa deposudur.  Sindirim sisteminin dostu, lif açısından oldukça zengin olan kuru meyvelerin sayısız faydası olduğunu biliyor musunuz?. Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyveler sindirime yardımcı, diyet yapanlar için vazgeçilmez ara öğün alternatifidir.

İncir Meyvesi, anavatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türü ve bu türün meyvesidir. İncirin Besin Değerleri Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 74
Toplam yağ 0,3 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 1 mg
Potasyum 232 mg
Karbonhidrat 19 g
Diyet lifi 2,9 g
Şeker 16 g
Protein 0,8 g
A vitamini    142
IUC vitamini    2 mg
Kalsiyum    35 mg
Demir    0,4 mg
D vitamini    0 IU
B6 Vitamini    0,1 mg
B12 vitamini    0 µg
Magnezyum    17 mg

Kış ayları için hazırlanan kayısı, erik, üzüm gibi meyve kurularına tropikal olan meyvelerden kivi, papaya, ananas gibi renkli renkli meyve kurularının da eklenmektedir. Kuru meyveler, vücudu yüksek antioksidan potansiyeller ile öncelikle serbest radikallere karşı korur. İçerdiği su miktarı düşük olduğundan yiyeceği bozacak mikroorganizmaların gelişip çoğalamamaktadır. Kuru meyvelerin, yaş meyvenin içerdikleri yüzde 90 oranındaki suyun yüzde 10-20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilmektedir. Kurutma işlemi ile içlerindeki su oranı azalan sebze ve meyvelerin şeker oranları yükselir.

Dayanıklılıkları artar. Kurutma işlemi sonrası C vitamini dışında bütün mineralleri korunur. Kurutma işleminin yiyecekleri korumak için kullanılan en eski yöntemlerden biri olduğunu ve bundan dolayı uzun süre dayanıklılığını korumaktadır. Kuru meyveler arasında kurutmaya en elverişli olanları kayısı, üzüm, elma, armut, vişne, erik, dut, kivi, mango, muz, çilek, ananastır. Bu kurutulmuş meyvelerin insan sağlığına  çeşit çeşit faydaları vardır.

********

Bir yanıt yazın