incir, insan sütüne en çok benzeyen gıdadır

İncir sütün yerine de geçiyor. İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla bebeklerin ve çocukların kemik ve dişlerin oluşumunda sağlıklarını garantiler. İncirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlere göre bebek ve çocuklarda daha kolay sindirilir. Süt içemeyen kişilerin sütün faydasındaki kalsiyum ve fosforun incir tüketerek faydalamaları söylenir

********

Süt, dişi memelilerin yavrularını beslemek ve gelişimlerinde faydalı besin olarak memelerinden gelen, besin değeri faydalı ve yüksek beyaz sıvıdır. Bununla bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz suyuna süt denildiği gibi erkek balığın tohumuna da süt denir.

Süt insanların doğumlarından itibaren aldıkları ilk doğal besindir. İlk günlerinde bebeklere annelerinin sütüyle beslenmektedir. Sonraları hem anne sütü hem de hayvani sütlerle beslenir. Anne sütü, bebeklerin narin vücutlarını ve savunma sistemlerini sağlamlaştırır, güçlendirir. Çocukluk döneminin ilk yıllarında çocuğun gelecekteki sağlıklı olnası üzerinde hayati önemi vardır. Gıdaların önemli besin öğelerinde kuvvetli kemik ve diş, sıkı kas ve sağlıklı doku oluşturmaya yardım eden en önemli maddelerdir.

Bebeklerin Anne sütünden kesildikten sonra ekstra hayvani sütlerin tüketimi, çocukların ilerde laktoz intoleransı yakalanma riskini arttırır. İnek sütü ve benzerlerinde yüksek yağ ve kalori içeriği nedeniyle eğer tüketildiyse çok dikkat edilmesi ve olabildiğince azaltılması gerekir. İncir ise yüksek yağ ve kalori içermez. İncir bu yüzden Anne sütüne en yakın besin kaynağıdır.

 

Bir cevap yazın