GCAA, Mekik Operasyonlarını Askıya Aldı.

Mekik servisi, küçük feribotlar ve çoğunlukla kargo feribotları olmak üzere küçük iç hava pistleri arasındaki operasyonları ifade eder. Bazı havayolları, küçük uçak pistleri arasında günde düzinelerce seyahat düzenleyebilir. GCAA, yerel uçak beklemede olan yönetmeliklerle “mekik” operasyonlarını askıya aldı.
********
Guyana Sivil Havacılık Otoritesi, olay anında tüm mekik seferlerini yapan üç uçağın kaza sonrasında, servislerin derhal askıya alındığını açıkladı. Mekik servisi, küçük feribotlar ve çoğunlukla kargo feribotları olmak üzere küçük iç hava pistleri arasındaki operasyonları ifade eder. Bazı havayolları, küçük uçak pistleri arasında günde düzinelerce seyahat düzenleyebilir. Geçici yasak bugün yürürlüğe girecek ve havayolu sahipleri ve operatörleri ile GCAA’nın hizmeti yönetme düzenlemeleri gelene kadar yürürlükte kalacaktır. Askıya alma duyurusu bu öğleden sonra Guyana Sivil Havacılık İdaresi Genel Müdürü, Emekli Albay, Egbert Field tarafından yapıldı.

Bay Field öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, hareketin madencilik sektörü ve bazı topluluklar üzerinde etkili olabileceğini bilmesine rağmen, zaman zaman bir ağacı kurtarmak için “daldan ayrılmanın” gerekli olduğunu söyledi. GCAA’nın bugün erken saatlerde yerel uçak sahipleri ve operatörleri ile bir araya geldiğini ve hareket hakkında bilgi verdiğini söyledi. Bay Field’a göre, karar çoğu operatör tarafından karşılanmadığı halde, havayolu taşımacılığı endüstrisini yönetmek için açık ve kesin düzenlemelerin gerekliliğini anladıklarına inanıyor. İç bölgedeki yakıt ve yükün taşınmasını kapsayacak düzenlemeler hiç olmamıştır. Bay Field, bunun hizmete katılan az sayıdaki uçağın bir sonucu olabileceğine inanırken, sektörün yıllar içinde büyümekte ve değiştiğini ve şimdi düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi.

GCAA Genel Müdürü Egbert Field Şimdi Guyana’da kayıtlı 70’ten fazla uçak bulunduğunu ve birçoğunun mekikle ilgilendiğini ve bu nedenle düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Geçtiğimiz ay gerçekleşen son kazalara değinen Genel Müdür, üç uçağın her birinin üç çarpışma anında mekikle müdahale ettiğini söyledi. Bu kazalardan ikisi ölümcül oldu. GCAA Genel Direktörüne göre, iç mekan uçaklarının çoğunda, uçakların yüklenmesi ve uçakların yakıt ikmali konusunda net bir bilgi mevcut değil. Sivil havacılık kuruluşunun, mekiklere dahil olmadıklarından emin olmak için içeriye doğru giden uçakları nasıl izlemek istediği sorulduğunda, Bay Field, Hava Trafik Kontrolörleri’nin bu izlemede önemli bir rol oynayacağını belirtti. Guyana üzerinden tüm uçuşların Hava Trafik Kontrolüne bildirilmesi gerektiğini ve bildirilmemiş uçuşlar varsa ve bir uçuş planı yapıldığında, bu uçuşların yasadışı olarak kabul edilebileceğini ve pilot ile havayolu şirketinin yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını açıkladı.

Guyana Sivil Havacılık İdaresi, servis hizmetinin askıya alınmasının çok uzun sürmeyeceğini umuyor. Düzenleme organı, sektörü yöneten düzenlemeler yürürlüğe girer koymaz ertelemeyi kaldırmayı amaçlamaktadır. İç mekanların birçoğu arasında günlük olarak gerçekleşen uçuş puanları var. Madenciler genellikle yakıt ve diğer eşyaların iç kısımda karayoluyla erişilemeyen yerlere taşınması için hizmetten yararlanır.

******

Bir yanıt yazın