Göz Otu, Göz Nezlesine Faydalıdır.

Bilimsel adı Euphrasia officinalis olan bitkinin anavatanı Türkiye ve Kafkaslar’ dır. Türkler tarafından 1000 yıldır kullanılmaktadır. Bitkinin kökleri hariç tamamı kullanılmaktadır. İnsan sağlığında ce Göz rahatsızlığına faydalı göz otu (eyebright), astrenjan (kanamayı durduran) ve anti-bakteriyel özellik gösterdiği için ve kanlanmış ve kasılmış gözler ile göz akıntısına iyi gelmektedir. Bir bardak kaynamış suyu soğumaya bırakın ve daha sonra içerisine 5 damla göz otu tentürü ekleyin. Bu karışımla göz banyosu yapın. Diğer bir şekilde, 1 çay kaşığı göz otu ile bir bardak suyu 10 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra süzün ve göz banyosu yapın. İsterseniz içerisine biraz gül suyu da ekleyebilirsiniz. Bu yıkama işlemini ise, her 4 saatte bir tekrarlayınız. Ya da eşit miktarlardaki göz otu ile papatyayı su içinde kaynatınız ve soğuduktan sonra süzüp suyu ile göz banyosu yapınız. Ayrıca, göz otu çayını içmek de faydalıdır. İnsanın sağlığına hizmet eden şifalı bitkilerden bir diğeri de göz otu’dur.

********

Yarı parazit olan bitki, koyu yeşil renkli yapraklara sahip olup yapraklar birbirlerine çapraz dizilmişlerdir. Yarı parazit olduğu için tek başına yetiştirilmesi mümkün değildir. Bitkinin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Göz otu, çayı yapılarak içilebildiği gibi tentürü yapılarak da kullanılabilmektedir. Çayı şu şekilde yapılmaktadır. Göz otundan 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenir. Demlendikten sonra çay hazırdır. Eğer göz için gerekli ise göz banyosu yapılır ve temiz bir pamukla göz üzerine kompresi yapılır. Göz otu ve bütün şifalı bitkilerin hasatı ile ilgili önemli bir not aktarmak istiyorum.Şifalı bitkiler kuruduktan sonra hemen paketlenmelidir. Şifalı bitkilerin açıkta satılması, kalitesini ve etkisini oldukça azaltır. Göz Otu’nun faydalarına geçmeden önce Peygamberimizin göz otu ile ilgili bir sözünü nakletmek yerinde olacaktır. “Sivilcenin üzerine göz otu koy ve “büyüğü küçülten, küçüğü büyülten Allah’ım, benim derdimi küçült” diye dua et” buyurmuşlardır. Buradaki sivilceden maksat sivilceyi olgunlaştırma ve içindekileri çıkarma özelliğine sahip olduğudur. Yani iltihabı yok etme özelliğinden bahsedilmektedir.Göz damarları hastalıklarına, göz damarı iltihaplanmalarına,
Göz kapağı iltihaplanmalarına, göz mukozası iltihabının akmasına,
Gözün yaralanması ile meydana gelen rahatsızlıklara,
Öksürük ve nezleye, boğaz ağrılarına ve sinüzite,
Işıktan çekinmeye, göz yanmasına, göz yorgunluklarına,
Nefes darlığına ve hıçkırığa, Mide ve bağırsak gazlarına,
Doğumu kolaylaştırmaya,
Deri ve mide rahatsızlıklarına karşı,
Gözün saydam tabakasının iltihaplanmasına karşı şifa verici olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca farklı tedavi yöntemleride şunlardır. Doğal Naturel Elma sirkesi anti-mikrobiyal özellik gösterdiği için, insan sağlığı göz nezlesi nedeniyle oluşan enfeksiyonla mücadelede etkindir. Doğal Naturel Elma sirkesi Özellikle de, pastörize edilmemiş Doğal Naturel Elma sirkesinde bulunan malik asit, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede önemlidir. Bunun için 2 çay kaşığı organik Doğal Naturel Elma sirkesi ile bir bardak filtrelenmiş suyu karıştırınız.
******
DİKKAT, bu uygulamayı kesinlikle çocuklar ve bebekler üzerinde uygulamayınız.

Mucize bitki Aloe vera bitkisine Mısırlılar bu bitkiye ölümsüzlüğün bitkisi ve Kızılderililer ise cennetin âsâsı adını veriyorlar. Mucize bitki Aloe vera o kadar çok insan sağlığına faydası olan bir bitkidir ki, sanki özellikle insan vücudunu tedavi etmek üzere yaratılmıştır. Evinizde besleme imkânınız da olan bu bitki, sıyrık, kesik, yanık gibi lokal tedavilerde insan sağlığına oldukça faydalı olmakla beraber, vücudunuza aldığınız zaman iç organlardaki rahatsızlıkların tedavisinde de insan sağlığına olağanüstü bir takım etkilere sahip.

insanda anne sütü bazen bebeğin ihtiyacından çok daha fazla gelir yada anne çalışmaya başladığı için sütü sağması gerekir. Anneden sağılmış olan insanlarda insanlarda anne sütü özel süt saklama poşetlerinde yada süt kaplarında saklanır. insanda anne sütü saklanması oda sıcaklığında 3 saat kadar, buzdolabında ise 3 gün kadar 2-8 derece arasında saklanır. Buzdolabının buzluğunda insanlarda insanlarda anne sütü saklanması 90 gün kadar -20 derece altında, derin dondurucuda ise insanlarda anne sütü 180 gün kadar -70 derece saklanabilir. Dondurulan süt poşetleri oda sıcaklığında bekletilerek buzu açılır ve buzu çözülen insanlarda anne sütü, sıcak su dolu bir kabın içinde bekletilerek ısıtılır. Süt asla kaynatılmaz. Sütün protein yapısının bozulmaması açısından kesinlikle tekrar dondurulmaz.

insan hayatında Ballı inek yada hayvansal Sütün Faydaları önemlidir. Bal da ve sütte vücudun ihtiyaç duyduğu bir çok vitamin ve mineral vardır. Bundan dolayı ballı sütün faydaları arasında büyümeyi ve gelişmeyi desteklemesi çok önemli bir yer tutar. Balın insan hayatında en önemli özelliklerinden biri, sürekli kullanıldığında kanseri önlemesidir, çünkü balın kendisi bir antioksidandır ve içinde zararlı bakteri ve mikroorganizmaların yaşaması mümkün değildir. Ballı inek yada hayvansal süt insan hayatında ülser tedavisinde de kullanılabilir. Bütün bu faydaları sebebiyle ballı inek yada hayvansal sütü insan hayatında büyük küçük herkesin içmeyi alışkanlık haline getirmesi gereken bir içecek.

Kişilerde göz nezlesinin oluşum nedenleri şu şekildedir, Virüsler, Bakteriler, Alerjiler, Göz içine kimyasal madde sıçraması, Göz içine yabancı madde kaçmasıdır. insan hayatında Belirti ve Bulgular Tek ya da her iki gözü de etkileyebilen göz nezlesinin belirti ve semptomları şu şekildedir, Kızarıklık, Kaşıntı, Göz içinde kumlanma hissi, Geceleri oluşan ve sabahları gözlerin açılmasını zorlaştıran göz çapakları, Göz yaşıdır. İnsan hayatında insan sağlığı göz nezlesi riskini artıran faktörler aşağıda belirtildiği şekildedir. Herhangi bir maddeye karşı alerjisi olan kişiler, Viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar, Kontakt lensler. Hayatımızda hem çocuklarda hem de yetişkinlerde insan sağlığı göz nezlesi , gözün kornea kısmının iltihaplanmasına yol açabilmektedir.

Eye Grass, of the eyes itching, redness and conjunctivitis is beneficial.

Augen-Gras, die Augen Jucken, Rötung und Bindehautentzündung ist vorteilhaft.

العين العشب العينين حكة واحمرار الملتحمة هو مفيد.

眼草的眼睛瘙痒,红肿和结膜炎是有益的。

Les yeux de l’Herbe, des yeux, des démangeaisons, des rougeurs et de la conjonctivite, est bénéfique.

Los ojos de la Hierba, de los ojos, picazón, el enrojecimiento y la conjuntivitis es beneficioso.

Occhio Erba e degli occhi, prurito, arrossamento e la congiuntivite è favorevole.

Olho Grama, dos olhos, comichão, vermelhidão e conjuntivite é benéfico.

Глаз травы, глаз, зуд, покраснение глаз и подумал, что это ему выгодно.

Bir yanıt yazın