Dut Kan Dolaşım Sistemini iyileştirir.

Dut kan dolaşımını arttırmak için kan basıncının sağlıklı seviyede aklmasına yardımcı olur. Bu durumda kan pıhtılaşmasını engeller. Bu duruma ayrıca dut’un kalp sağlığını korumasına yardımcı olur. Dut ayrıca zengin miktarda demir içerdiği için kansızlık sorunlarını giderebilir. Bu özelliğinden dolayı, bir çok açıdan kanın pıhtılaşmasına neden olan unsurları ortadan kaldırır.  Yüksek miktarda demir içeriği ile dut, demir minerali içeren ender meyvelerden biridir.

********

Dut içeriğinde bulunan demir minerali yardımı ile, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini sağlamaktadır. Demir minerali, oksijenin organlara dağıtılmasına yardımcı olmaktadır dolayısı ile dut demir içeriği sayesinde metabolizmayı desteklemektedir.

Hücreler için gerekli olacak olan besin ve oksijenin hücrelere taşınmasını, hücrelerde yaşamsal faaliyetler sonucu meydana gelen karbondioksit gazı ile zararlı toksit atık maddelerin boşaltım organları olan akciğerlere ve böbreklere taşınmasını sağlayan sisteme, kalp – damar sistemi veya  dolaşım sistemi  denir.
******
Hücreler için gerekli olacak olan besin ve oksijenin hücrelere taşınmasını, hücrelerde yaşamsal faaliyetler sonucu meydana gelen karbondioksit gazı ile zararlı toksit atık maddelerin boşaltım organları olan akciğerlere ve böbreklere taşınmasını sağlayan sisteme, kalp – damar sistemi veya  dolaşım sistemi  denir. Dut meyvası antioksidanlar açısından, harika zengindir. Dut meyvası özelliği sayesinde fazlaca hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Dut meyvası flavonoidler, antosiyanin, lutein,  A karoten, B karoten, zeaksantin, içeriği fazlasıyla zengindir. Dut meyvasında Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zenginliği çok hastalığa iyi geldiği eski çağlardan bilinmektedir. Dut meyvası besin maddelerinin sağlık açısından faydalıdır.

Dut Perotein olarakta çokça zengindir. A vitamini, E vitamini, C vitamini ve K vitamini Dut meyvası oldukça fazla bulunmaktadır. Ayrıca Dut meyvası Kalsiyum, demir, folat, tiamin, nisain kaynağı olarak insan sağlığına faydalıdır.  Dut meyvası meyve sebze gibi cilt sağlığına katkıda bulunmaktadır. Beyaz Dut meyvası ateş düşürücüdür. Beyaz Dut meyvası idrar söktürücüdür. (diüretik)

Kara Dut meyvasından elde edilen şurub ağız ve boğaz hastalıklarında çok faydalı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Eskiden beri geleneksel olarak insan sağlığında  ilaç olarak tedavi amaçlı kullanılan Dut meyvası özellikle mantar ve saçkıran hastalıklarının tedavisinde, kesin tedavi olarak sürekli kullanılmıştır. Dut ağacının yaprakları ipek böcekleri için çok kullanılan değerli besinler içeri

******

Bir yanıt yazın