Semizotu Zone Cilt Hastalığı için Faydalıdır.

Dünyamızda semizotu semizotugiller familyasından bir bitki olup yaprakları salata olarak ya da ıspanak gibi pişirilerek yemeklerde kullanılan değerli bir sebzedir. Ana vatanı Ortadoğu ve Hindistan olmakla birlikte dünyanın birçok bölgesinde yetişmektedir. Ülkemizde bolca yetişen semizotu Aslında Çin’de ilaç olarak ün yapmıştır. Semizotunu ıspanak gibi şeklinde pişirip yenilebilir. insan sağlığında bazı insanlar yeşil yapraklı bitkileri çok sever. İnsanlar Marul, maydanoz, semizotu yeşil yapraklı ve bolca tüketilen bitkilerin başında gelir.

********

Salatalarda, yemeklerde bu yeşil yapraklı sebzeler sık sık tercih edilir. Bu bitkilerin sağlık açısından faydaları da oldukça fazladır. İşte semizotu da faydası oldukça fazla olan şifalı bitkiler arasındadır. Vejeteryan insanların olanların Semizotu Faydaları tüketebileceği bu bitki, et yiyen kişilerin de özellikle salatalarda tüketebileceği bir bitkidir. Bu leziz bitkinin salatasına veya yemeğine yoğurt konularak yada limon sıkılarak insan sağlığında tüketilebilir. insan sağlığında isteğe göre besin olarak tüketim şekli tamamen kişiye bağlıdır. insan sağlığında Semizotu Faydaları Saymakla Bitmiyor ve Bu leziz bitkinin sağlık açısından çok faydası vardır. Potasyum içeriği nedeniyle dolaşım sisteminin düzenlenmesine fayda sağlar.

insan sağlığında Kan şekerini düzenlemeye yardım eder. insanlara Enerji verir.  Vucuda İyi bir antioksidan kaynağıdır.. Demir içeriği nedeniyle insan sağlığında vücuttaki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin yapısına fayda sağlar. Anemi yani kansızlığı önlemeye insan sağlığında yardım eder.. Kan basıncını vucutta düzenler. Kişide Kasları güçlendirir.. Böbreklerdeki kumları ve taşları dökmeye yardım eder.. Kalp sağlığını destekler, kalp dostudur.. Felç riskini azaltır. . Gut hastalığına da iyi gelir.. Kansere karşı da koruma sağlar. Özellikle ağız ve akciğer kanserine karşı da korur.. Cilt güzelliği sağlar.. İdrar söktürücü özelliği vardır.. Hemoroid yani basura karşı da insan sağlığında faydalıdır.. Kalorisi düşük olması sebebiyle insan sağlığında diyet yapan kilo vermeye çalışan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.. Sindirim sistemini rahatlatır. insan sağlığında kabızlığı önlemeye yardım eder.. Ülsere karşı da faydalıdır.

insan sağlığında kemikleri güçlendirir ve Semizotu yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir. insan sağlığında Doğal bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. İçerdiği kalsiyum sebebiyle insan sağlığında dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder. Omega 3 ihtiyacınızı karşılayın ve yüksek oranda omega 3 yağı içinde içerir. Balık yağında da bulunan omega 3 bu şifalı sebzede de bulunduğu için, insan sağlığında çokça tercih edilir. Balık yemeyi sevmiyorsanız, insan sağlığında omega 3 ihtiyacınızı bu bitkiden karşılayabilirsiniz. insan sağlığında semizotu nedir? Latince adı Portulaca oleracea olan bu şifalı bitki ülkemizdeki bir çok yörede farklı isimler ile vardır. Ülkemizde Gaziantep yöresinde pirpirim adı ile anılırken, purslane, semizebe gibi farklı isimler ile de anılır ve semiz otu olarak yazan kişiler de vardır. Kalorisi çok düşüktür. B esin olarak Omega 3 yağ asidi içerir. Aurıca yaprakları salatalarda kullanılır. Aynı zamanda ıspanak yada ebegümeci gibi pişirilerek de yenilir. insan sağlığında oldukça besleyici bir sebzedir. Sebzede A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini yüksek miktarda bulundurur.
******
Ayrıca semiz otunda kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineralleri de içerir. Bitki sarı, pembe veya kırmızı renkte çiçekler açabilir. Dağlarda bayırlarda kolaylıkla rastlanabilen bir bitkidir ve Yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Semizotu insan sağlığında zararları nelerdir? Bilinen büyük bir zararı olmamak ile birlikte aşırı miktarda tüketilirse insan sağlığında vucudumuzda C vitamini kaybına yol açar.

Zone konusunda insan sağlığında Çarkıfelek çiçeği iyi bir sakinleştirici, Zona ağrıları için tüketmek çoğunlukla insan sağlığına fayda getirir. Yaşamda insan sağlığında Alternatif destek ve tedavide kalıcı yöntem ve çözüm için, net sonuç alındığı bitki özleri yardımıyla medikal ilaç kullanmadan iki ayda leke izi kalmadan doğal yöntemlerle tedavi edilebiliyor.

Bir cevap yazın