Oğul Otu Zone Sedef Hastalığına Faydalıdır

Oğul otu, herpes türünden virüsler üstündeki, etkisi ispatlanmıştır ve günümüz insan sağlığında Zona sedef cilt hastalığı için çok miktarda adaçayı, oğul otu, zufa otu, nane, yabani mercanköşk, biberiye, yeşil nane, ve kekik gibi bitkileri birini karıştırarak, yapılan bitki çayı fayda sağlamaktadır. Oğul otu ile, bir bardak kaynar suya iki çay kaşığı kurutulmuş şekilde hazırlayarak, çayı direk olarak döküntünün üzerine ovalanırsa insan sağlığında faydalı olacaktır.
********
Oğulotunun herpes familyasından virüsler üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır ve viral enfeksiyonların tedavisi için oğulotu öneriyor.Aslında insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığında, birçok çocukluk çağı hastalığı gibi, herpes virüsünün bir eseridir. insan sağlığında Su çiçeği fiskeleri temizlendikten sonra, vücutta kalan virüsler sinir hücrelerinde uykuya yatar ve bazı nedenlerle geçirdiğimiz su çiçeğinden 10 yıl sonra yeniden insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı olarak uyanırlar. insan sağlığında vücudun üst kısmı ve başta olmak üzere ağrılı lekeler olarak ortaya çıkan çok şiddetli ağrılara neden olan rahatsızlıktır. Oğulotu (melisa officinalis)sağlığımız için herpes tedavisi için kullanılan bir bitkidir. insan sağlığında Herpes uçuklarına da, daha çok insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı ya neden olan virüs gibi davranan bir virüs neden olur ve aslında her ikiside aynı ailedendir. Zona için bol miktarda oğulotu ile zufa otu, yabani mercanköşk, nane, biberiye, adaçayı, kekik gibi nanegillerden herhangi birini karıştırarak yapılan çay çok faydalıdır. Çayın içine bir parça da meyan kökü katmak faydalı olacaktır. Çay hem içilebilir hem de döküntülerin üzerine sürülür.

Ayrıca; 250 ml kaynar suya 2 çay kaşığı kurutulmuş oğulotu karıştırılır. Bu çay doğrudan döküntülerin üzerine uygulanırsa birkaç gün içinde iyileştiği görülür. Bazı virüsler hem çocukluğunuzda hem de yetişkinlik döneminde sizi hasta edebilir.Bu virüslerinden biri olan varisella zoster, çocukluk döneminde suçiçeğine neden olurken yetişkinlikte herper zoster, yani insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı hastalığına yol açar. Sinir ucu iltihabı olan Zona (Sedef) cilt hastalığı , daha önce suçiçeği geçirmiş kişilerde görülür. Zonanın hastalığının görülme sıklığı nedir? insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı ikincil bir enfeksiyondur. Nüfusun yüzde 90’ı birincil enfeksiyon olan suçiçeğini 5 yaşına kadar geçirir. Suçiçeği iyileşir ancak virüs vücutta kalır. Omurganın iki tarafındaki sinir köklerinde ve düğümlerinde beklemeye başlar. Virüs kendi DNA’sını hücre DNA’sına entegre eder ve uzun yıllar sorun yaratmaz. Ancak bazı kişilerde vücut direncinin azaldığı durumlarda uyuyan bu virüs uyanır ve çoğalmaya başlar. Bu da bağışıklığın düşmesi ve yaşın ilerlemesiyle ilişkili olarak ortaya çıkar. Nüfusun yüzde 90-95’i suçiçeği geçirirken, yüzde 10-30’u insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı ile karşılaşır. Risk, ilerleyen yaşla ve bağışıklık sisteminin baskılanmasıyla artar. 50 yaş üzerinde risk; belirgin olarak artarken, 60’lı yaşlarla beraber 8-10 kata yükselir. Eğer bağışıklık sistemi düşükse insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı hastalığı geçirme olasılığı 80-100 kata kadar çıkar. insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı vakalarının yüzde 70’i, 60 yaş üzerindeki kişilerdir.
******
İnsanların insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı hastalığı geçirme ihtimali tüm yaşam boyunca ortalama yüzde 20’dir. Sağlıklı kişilerde ikinci kez tekrarı nadir görülür. Stres, bağışıklık sistemini baskıladığı için böyle dönemlerde insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı nın çıkması olağan kabul edilir. Ancak burada günlük hayatın stresinden ziyade bir yakının kaybı, finans problemleri veya beklenmedik olaylar tetikleyici olabilir. Vücudun zayıf düşmesine yol açan nedenler arasında; bazı enfeksiyonlar, yorgunluk, uykusuzluk, dengesiz beslenme, aşırı kilo kaybı, stres, alınan bazı ilaçlar, kanser gibi rahatsızlıklar sıralanabilir.

insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı belirtileri Uyuyan varisella zoster virüsü sinir düğümünde aktif haldedir. Bu sinir boyunca, siniri parçalayarak deriye gelen virüsler, keritnositleri (epidermiste bulunan ve keratin sentezleyen hücre) enfekte eder ve vücudun tek tarafıyla sınırlı, kızarık zeminde, su kabarcıklı ve ağrılı deri lezyonları oluşturur. Gece yanığı olarak da bilinen insan sağlığında Zona (Sedef) cilt hastalığı hastalığı genellikle 2- 3 haftada iyileşir; ama aylarca süren vakalar da vardır.

Yatmadan önce göz etraflarındaki kararmış kısımlara badem yağı uygulamanız kararmaların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Taze ve parıltılı cilt sahibi olmanıza yardımcı olur. Badem yağı cildin erken yaşlanmasına engel olabilir. insan sağlığı açısından faydasında Badem yağı, yağlanmadan kaynaklanan sorunları ve ölü hücreleri temizler. Bir miktar badem yağına biraz limon suyu katarak 30 dakika boyunca masaj şeklinde cildinize uygulamanız cildin temizlenmesini ve gözeneklerinin açılmasını sağlar. insan sağlığı açısından faydasında Badem yağı sedef ve egzama hastalıklarına da iyi gelir. Cilt iltihaplarına, kaşıntı ve kızarıklıklara karşı badem yağı çok etkilidir. Lavanta yağı ile karıştırılarak cilde uygulandığında daha fazla etkisini gösterir. Badem yağı insan sağlığı açısından faydasında süt tozu ve limonla karıştırılarak 20 dakika masaj şeklinde cilde uygulandığında cildin nemlenmesini sağlar. Bu uygulama özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır. Kış aylarında ve kapalı ortamlarda kaloriferlerin olduğu yerlerde uzun süre kalanlar cilt kuruluğu sorunlarına daha fazla maruz kalmaktadırlar. Bu tür sorunlara karşı badem yağı iyi bir çözüm olabilir. Bu özelliğinden dolayı badem yağı ayrıca güneş ışınlarına karşı cildi korur.

Bir yanıt yazın