Kıvırcık Lahana Kanser için Şifadır.

Kıvırcık lahana, glukozinolat adı verilen kanser önleyici bileşenlerin birincil kaynağıdır. Uzmanların kanserle savaştığına ve inanılması güç ancak kalbi koruduğuna, kan şekerini düşürdüğüne, kemikleri güçlendirdiğine ve iltihaplanmaları azalttığına inandıkları kaempferol maddesinden de içerir. Aynı zamanda yapısında göz hastalıklarını ve yaşa bağlı görüş kaybını önleyen antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin bulundurur.

Sebzelerin vücudumuz için ihtiyacı olan pek çok faydalı maddeyi içerdikleri ve bunlar olmadan sağlıklı yaşamanın mümkün olmadığı beslenme uzmanları hepsi tarafından belirtiliyor. Tabiattaki sebzelere olan bu ihtiyacımız kalp ve damar rahatsızlıklarından, şeker hastalığına kadar ve çoğu kanserlerin tedavisinde pek çok alandaki faydalarına dayanıyor.

********

Başta kansere karşı koruyuculuk var. Faydaliyasam.com sitemizde faydalarını anlattığımız kıvırcık lahana içinde glukosinolat diye bir kimyasal var, vücuda girince bu indol ve isotiyosiyanata çevriliyor. Bu kimyasallar bir sürü şekilde kanser oluşumunu önleyici etkiler oluşturuyor (bu konuda hayli zengin bir tıp literatürü var). Binlerce yıldır biliniyor. Her yerde yetişiyor, Ucuz ve Sağlık için yararı çok, Kısacası, iyi bir şey ve bol. Öyleyse sofralarımıza buyur etmeye ne engel olabilir?Faydaliyasam.com sitemizde faydalarını anlattığımız kıvırcık lahana tarladan sofraya gelen bir ilaç sanki. Az bir şey yemek bile yeterli gelebiliyor, sağlık etkilerinden faydalanmak için.

Vitamin A, C ve K bakımından çok zengin (bir porsiyon faydaliyasam.com sitemizde faydalarını anlattığımız kıvırcık lahana günlük ihtiyacı lüzumundan fazla karşılıyor). Mineraller bakımından kalsiyum, demir ve potasyum için hatırı sayılır bir kaynak. Kalori bakımından muazzam değil, karbonhidrat oranı düşük. Yağ oranı düşük ama bulunan yağ omega 3 oranı yüksek bir bileşim. Protein, fena değil, ortalama bir porsiyona katkısı 2-3 gram kadar. İçinde bolca lif var. Bunlar işin besleyicilik kısmı. Bir de işin ‘ilaç’ kısmı var, yani öyle ki faydaliyasam.com sitemizde faydalarını anlattığımız kıvırcık lahana hakkında yazılanları okusanız, a-a bu yiyecek değil resmen ilaç diyebilirsiniz. Ama, biz o kadar atmayalım, bu ne ya, kıvırcık lahana bir başağrısı hapı veya müshil mi? Belki de daha uygun bir ifade, faydaliyasam.com sitemizde faydalarını anlattığımız kıvırcık lahana ve benzeri nevaleden gelen bazı kimyasalların hastalıklara karşı koruyucu olduğu şeklinde olabilir.

Sonra deniyor ki serbest radikalleri emiyor, etkisizleştiriyor. (Durun bunu biraz anlatayım, ama önceden söyliyeyim ki takip eden tasvirler olayın aşırı basitleştirilmiş hali. Faydaliyasam.com sitemizde faydalarını anlattığımız kıvırcık lahananın top oynadığı alanı anlamaya çalışıyoruz.) İnsanoğlu koca bir mum misali, bir meşale. Ateş, yanmak için nasıl oksijen gereksinirse, insan vücudu da bir şekilde yakıtını oksijenle yakıyor. Tabii ki biz öyle ateş, cıngı filan görmüyoruz ama bu yanma, oksitlenme sonucunda yanık, başıbozuk moleküller, yani serbest radikaller, ortaya çıkıyor. Kaçınılmaz bir durum bu. Ancak, bu serbest radikaller vücut dokularına, DNA gibi moleküllere, damarlara zarar vermeye başlıyor. Olayın dozu azıcık kaçarsa gelsin kalp hastalıkları, kanser, diyabet vesaire. Faydaliyasam.com sitemizde faydalarını anlattığımız kıvırcık lahananın faydası bu serbest radikalleri ve etkilerini azaltarak vücudu bu yoldan kaynaklanacak hastalıklara karşı korumak.Tabii burada şunu söylemek gerekir: faydaliyasam.com sitemizde faydalarını anlattığımız kıvırcık lahana ne bir ölümsüzlük iksiri ne de bulunmaz bir hint kumaşı. Tonla güzel yiyecek, içecek var, her birisi sağlığa başka bir açıdan katkı yapıyor.

Burada faydaliyasam.com sitemizde faydalarını anlattığımız kıvırcık lahanayı mercek altına koyduk, övüp duruyoruz, ama asıl maksat bu konuda bir fikir edinmek. Faydaliyasam.com sitemizde faydalarını anlattığımız kıvırcık lahananın sağlık üzerine etkilerini daha daha sayarsak, idrar yollarını sağlıklı tutuyor, göz sağlığına katkıda bulunuyor, kan şekerini düşük tutmaya yardımcı, kalp hastalıklarına karşı koruyucu, cildi güzelleştiriyor, kemikleri güçlendiriyor, bağışıklık sistemini destekliyor.

 

1 Yorum

Bir yanıt yazın