Biberiye Kas Ağrılarına ve Sağlığımıza Faydalıdır.

Biberiye etkili bir şekilde iltihaplı kas dokusunu dindiren, ağrı ve acıyı alan doğal bir anti-inflamatuar Aromatik bir bitkidir. Ayrıca hızlı iyileşmeyi desteklemek için kan dolaşımını arttırır. Bunun dışında biberiye yağı da baş ağrıları, kas ağrıları, romatizma ve hatta artrit tedavisinde kullanılabilir.

1 fincan kaynatılmış sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye ekleyin. Kapatın ve yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve yudumlayın. Bu çayı günde 3 defa içiniz. Ayrıca, 1 çorba kaşığı sıcak hindistan cevizi veya zeytinyağını birkaç damla biberiye uçucu yağı ile karıştırın. Günlük olarak etkilenen alana birkaç kez masaj amaçlı kullanın.

##*##*

Başka bir seçenek de, sıcak su ile dolu bir küvete 1 çay kaşığı biberiye uçucu yağını eklemektir. Menstrüel kramp ya da kas spazmlarını rahatlatmak için 15 dakika banyoda bekleyin. Gerektiği kadar tekrarlayın. Sizin kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik ya da şişkinlik hissettiniz mi?Yada spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Ya da kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir. Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz. Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır. Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır.

*#
*#
insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağı en az insan sağlığına faydalı biberiye kadar faydalı ve insan sağlığına faydalı biberiye kadar konuşuluyor.. insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde şifa bulan ve fazla kilolarından kurtularak zayıflamak isteyen kişiler dolayısıyla insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağının nasıl yapıldığını merak ediyorlar. insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağı nedir ve insan sağlığına faydalı biberiye yağı nasıl yapılır sorularıyla sıkça karşılaşmamız sebebiyle biz de sizler için insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağını ve insan sağlığına faydalı biberiye yağının nasıl yapıldığını yazımızda anlattık. insan sağlığına faydalı biberiye yağı, insan sağlığına faydalı biberiye bitkisinin yapraklarından buhar distilasyon yoluyla elde edilen bir yağdır.

#*#*

Ayrıca insan sağlığına faydalı biberiye yağı ile kalbinizi güçlendirebilir, astım hastalığınıza çözüm bulabilirsiniz. insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde sinüzit sorununuzu çözmek de artık çok kolay.. insan sağlığına faydalı biberiye yağı ile sinüzit sorunu yaşamayacaksınız. insan sağlığına faydalı biberiyenin sinüzit sorununuzu geçirmesiyle artık sinüzit kaynaklı baş ağrılarına elveda diyebilirsiniz. Hafızanın zayıf olmasından yakınıyor, hiçbir şeyi aklınızda tutamadığınızı düşünüyorsanız yine insan sağlığına faydalı biberiye sizin şifa kaynağınız.. Bahsettiğimiz tüm insan sağlığına faydalı biberiyenin yararları yanında hafızanızı güçlendirerek unutkanlığınızı azaltması da insan sağlığına faydalı biberiyenin diğer bir faydası..

********

Ayrıca bir şeyleri kolay hatırlamak ve kolay öğrenmek istiyorsanız da insan sağlığına faydalı biberiye yağı koklamanız veya insan sağlığına faydalı biberiye kullanmanız yeterli.. Yazımızda insan sağlığına faydalı biberiye yağının birçok faydasından bahsettik. insan sağlığına faydalı biberiye yağı faydaları yanında, insan sağlığına faydalı biberiye yağını nasıl kullanacağımızı bilmemiz de çok önemli.. “ insan sağlığına faydalı biberiye yağını nasıl kullanabilirim” sorusu çok sık karşılaştığımız sorulardan birisidir. insan sağlığına faydalı biberiye yağını koklamak suretiyle kullanmanız yada üretilen insan sağlığına faydalı biberiye kapsüllerini tüketmeniz de olası. İşte şifanıza kavuşmanız bu kadar kolay ve pratik. BİBERİYE YAĞI İÇİLİR Mİ? insan sağlığına faydalı biberiye çok çeşitli şekillerde sağlığımız için kullanılabilir. insan sağlığına faydalı biberiye yağı eklem ağrılarımız için sürülerek, ovulmak suretiyle kullanıldığı gibi sıvı yağ ile seyreltilerek de kullanılır. insan sağlığına faydalı biberiye çayı migren gibi baş ağrıları, sinüzit gibi hastalıkların tedavisi için kullanılırken, insan sağlığına faydalı biberiye yağı kremi sayesinde selülitlerimizden ve fazla kilolarımızdan kurtulmak mümkündür.

******

Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri kurutulmuş insan sağlığına faydalı biberiye için 112.200’dür. Bu değer ile insan sağlığına faydalı biberiye, antioksidan kapasitesi en yüksek olan gıdalar listesinde ilk sıralarda gelmektedir. En yüksek antioksidan kapasitesine sahip gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın. Faydalı biberiye’nin Sağlığa Faydaları Son zamanlarda çoğunlukla yemeklerimize hoş bir aroma, koku ve lezzet vermek için kullandığımız insan sağlığına faydalı biberiye yüzyıllardır geleneksel tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde, rahatsızlıkların giderilmesinde ve önlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. insan sağlığına faydalı biberiye; içeriğinde bulunan birçok vitamin, mineral, flavonoid, fenolik bileşik ve uçucu yağlar baş ağrısından kansere kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir.

Beyin Sağlığı (Hafıza) : insan sağlığına faydalı biberiye ilk olarak Antik Yunan döneminde hafızayı güçlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak için kullanılmaya başlanmıştır. Gelişen bilimle birlikte son yıllarda yapılan araştırmalarda yapısında bulunan karnosik asitin beyin ve sinir hastalıkları üzerinde birçok olumlu etkisi olduğunu tespit etmiştir. Karnosik asit beyin ve sinir hücrelerini koruyucu ve güçlendirici özellik göstermektedir. Bu özelliği ile hafıza kaybı, yaşa bağlı bunama ve yaşa bağlı Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde oldukça etkili ve faydalı bir maddedir. insan sağlığına faydalı biberiyenin yapısında bulunan uçucu yağlar beyni çok hızlı bir şekilde uyarırlar ve beynin konsantrasyonunu artırırlar. Konsantrasyonun artması ile birlikte zihinsel faaliyet hızlanır, hafıza güçlenir, yükselen stres seviyesi düşer.

**

Sindirim Sistemi Sağlığı : insan sağlığına faydalı biberiye yüzyıllar öncesinden itibaren hafızayı güçlendirici özelliği ile birlikte çeşitli sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde de kullanılan bir bitkidir. Hazımsızlık başta olmak üzere gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde ve kabızlığın önlenmesinde kullanılagelmiştir. Yapısında bulunan anti-inflamatuar özellikteki maddeler sayesinde de sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

######

insan sağlığına faydalı biberiye’nin Sağlığa Zararları – Yan Etkileri
Son yollarda yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki insan sağlığına faydalı biberiye bitkisi ve Adaçayı bitkisi, şifalı bitkiler diye tabir ettiğimiz bitkiler arasında en güvenilir ve vücudumuz için en faydalı bitkilerdir. Adaçayı, insan sağlığına faydalı biberiye bitkisine göre daha güçlü ve etkilidir. Bu nedenle adaçayının fazla tüketilmesi önerilmez. insan sağlığına faydalı biberiye bitkisinin sağlıklı bireylerde her hangi bir yan etkisinin veya zararının olduğu bugüne kadar tespit edilmemiştir. Bilimsel olarak da insan sağlığına faydalı biberiyenin kullanım miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak yine de sağlıklı bireylerin insan sağlığına faydalı biberiyenin tüm faydalarına rağmen aşırı miktarlarda tüketmesi çeşitli sağlık sorularına neden olabilir. Özel durumu bulunan bireyler için kullanım önerileri şunlardır:
– Yüksek tansiyon hastaları doktoruna danışmadan insan sağlığına faydalı biberiye, insan sağlığına faydalı biberiye çayı tüketmemelidir.
– Epilepsi hastaları doktoruna danışmadan insan sağlığına faydalı biberiye, insan sağlığına faydalı biberiye çayı tüketmemelidir.
– Sinirsel sağlık sorunları yaşayan kişiler doktoruna danışmadan insan sağlığına faydalı biberiye, insan sağlığına faydalı biberiye çayı tüketmemelidir.
– Hamile ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan insan sağlığına faydalı biberiye, insan sağlığına faydalı biberiye çayı tüketmemelidir.
– Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler doktoruna danışmadan insan sağlığına faydalı biberiye, insan sağlığına faydalı biberiye çayı tüketmemelidir.

#
#

insan sağlığına faydalı biberiye Nasıl Kullanılmalı? insan sağlığına faydalı biberiye bitkisini birçok farklı şekilde kullanmak mümkündür. Baharat: Yapraklarını taze veya kurutulmuş olarak yemeklerinize ve salatalarınıza farklı lezzetler elde etmek için kullanabilirsiniz. Taze insan sağlığına faydalı biberiye yapraklarını buzdolabında cam kavanoz içerisinde birkaç hafta saklamak mümkündür. Kurutulmuş insan sağlığına faydalı biberiye yapraklarını da cam kavanoz içerisinde uygun şartlarda (nemsiz, kuru ve ışıksız ortam) bir yıla kadar saklamak mümkün.

#*#*

Nefes Açıcı Buhar Banyosu : Solunum yolu hastalıklarının, migren ağrısının ve baş ağrısının giderilmesi için insan sağlığına faydalı biberiye ile hazırlanan buhar banyosu ideal bir uygulamadır. insan sağlığına faydalı biberiye buhar banyosu için, bir tencere içerisine iki yemek kaşığı kadar kuru insan sağlığına faydalı biberiye koyun ve suyu bir dakika kadar kaynatın. Taze insan sağlığına faydalı biberiye kullanmak isterseniz 3-4 dal koymanız yeterli gelecektir. Kaynayan suyu ocaktan indirdikten hemen sonra başınızın üzerine kuru bir havlu alın ve tencereden yükselen insan sağlığına faydalı biberiye buharını içinize çekebileceğiniz şekilde tencere üzerine eğilin. Havlu tenceren çıkan buharın odaya yayılmasını ve buhardan maksimum seviyede faydalanmanızı sağlayacaktır. Bu işleme 10-15 dakika kadar devam edin. Bunaldığınızı hissettiğiniz anda başınızı tencereden kaldırın. Bu sırada insan sağlığına faydalı biberiye buharının dağılmaması için tencerenin üzerine havluyla ya da tencerenin kapağıyla kapatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın