İncir Boğaz Ağrısı, Bronşit ve Öksürüğe de Faydalıdır.

Nezle ile birlikte olan öksürük ıslak veya kuru özellik gösterebilir. Yedi gün kadar sürebilir. Öksürük nezlede genellikle son kaybolan belirtidir. Taze ve kuru incir boğaz ağrısı, bronşit ve öksürüğe de faydalıdır. 1-2 adet kurutulmuş inciri 2 çay kaşığı balla birlikte sıcak suda karıştırıp çay gibi için. Ağız Yaraları: 2-3 adet taze incir yaprağını çiğneyin. İncir yaprağı ağız yaralarının tedavisine yardımcı olur ve nefes kokusunu önler.İncir Meyvesi, ana vatanı doğu Akdeniz ve güney batı Asya olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli  bitki türü ve bu türün ağacının meyvesidir. Burundan akmak yerine boğaz gerisine doğru akan salgı boğazı tahriş ederek öksürüğü başlatır.

******

Ateş burun akıntısı ve öksürük genellikle gribal enfeksiyon bulgusu olsada, 39 dereceyi aşan ateş ve sıkıntılı solunum zatürree gibi daha ciddi solunum yolu hastalığını da akla getirir. Ancak çocukta öksürüğe sebep olan birçok hastalık çok ciddi değil, sadece can sıkıcıdır. Öksürük sadece ciğerleri bakteriler, virüsler ve bir takım yabancı cisimlerin zararlı etkilerinden koruyan bir savunma mekanizmasıdır.

********

Sağlıklı insan nefes borusunun ‘yabancı’ olarak tanımladığı bazı yemekleri ve maddeleri dışarı atmak için öksürür. Dışarıdan gelen araçların egzoz kokusu ya da keskin deterjan kokusu da öksürük nedenidir. Vücudun savunma mekanizmaları arasında yer alan öksürük, bronşların içinde oluşan, balgam adı verilen sekresyonların da vucuttan dışarıya atılmasını sağlar. Bu doğal mekanizmalar dışında bazı hastalıkların önceden habercisi olarak da karşımıza çıkan öksürük, iyileşme zamanının uzaması durumunda kişinin performansını düşürür.

“Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydaları  saymakla bitmez. Zamanında ürün çok iken toplanmış meyvelerin suyunun uçurulması ile hazırlanılan kuru meyvelerin aynı zamanda şifa deposudur. Kuru meyveler, yaş meyvenin tazesinde içerdikleri yüzde 90 oranında suyun, doğal kurutulduktan sonra yüzde 10-20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilir meyvalardır. lif açısından oldukça zengin olan kuru meyvelerin insan sağlığına sayısız faydası vardır. Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyveler vucudumuzda sindirime sistemine yardımcı, diyet yapanlar için harika ara öğün alternatifidir. Kış ayları için hazırlanan incir, üzüm,  kayısı, erik,  gibi meyve kurularına tropikal olan meyvelerden papaya, kivi, ananas, gibi renkli renkli meyve kurularının da eklenmektedir.

******

Kurutma işleminin yiyecekleri korumak için kullanılan en eski doğal yöntemlerden biri olduğunu ve uzun süre dayanıklılığını bu sayede meyvalar  korumaktadır. İçerdiği su miktarı düşük olduğundan kuru meyvaları bozacak mikro organizmaların gelişip çoğalamamaktadır. Kurutma işlemi ile su oranı azalan sebze ve meyvelerin içerdikleri doğal şeker oranları yükselir. Bu sayede dayanıklılıkları artar. Kurutma işlemi sonrası C vitamini dışında içersinde bütün mineralleri korunur. Kuru meyveler insan vücudunu yüksek antioksidan potansiyeller ile öncelikle serbest radikallere karşı korur. Kuru meyveler arasında ise kurutmaya en elverişli olanları incir, erik, kayısı, elma, armut, vişne, üzüm ve dut, kivi, mango, muz, çilek, ananastır. Bu kuru meyvelerin insan sağlığına çok faydalıdır ve şifa  kaynağıdır.”

 

Bir yanıt yazın