Başarılı Tez ve Makale Nasıl Hazırlanır

 Tez başlıkları oluşturmak için birçok yaklaşım vardır. Çalışmanızın gidişatına bağlı olarak, makalenizi tamamladıktan sonra onlarla başlayabilir veya ad üzerinde çalışabilirsiniz. Uyuşturucular Hakkında Başarılı Tez Başlıkları Nasıl Hazırlanır? İlaçlar çok tartışmalı ve sıcak bir konudur. Akademisyenler, bir yüzyılı aşkın bir süredir bu kimyasal bileşikleri inceliyorlar, ancak hala araştırılacak çok şey var. Bu yüzden onlar hakkında bir tez yazmak hem ilginç hem de zor olabilir. Makalenizi okuyucuya sunacak ilk şey onun adıdır. İşte Tezilaçlar hakkında başarılı tez başlıkları ile nasıl geleceği hakkında bazı yararlı ipuçları :
********
1. Netleştirin.
Bir okuyucu, makalenizin ne hakkında olduğunu adından anlayabilmelidir. Belirsizlik ve yanlış anlamalardan kaçınmak için kelimeleri doğrudan anlamlarında kullanın. Herhangi bir karmaşık isim bulmadan önce hedef kitlenizi düşünün. Hala şüpheleriniz varsa, arkadaşlarınızdan önce fikirlerinizi okumasını isteyin.

2. Hassas olun.
Doğal olarak, başlığınız makalenizin neyle ilgili olduğunu yansıtmalıdır. Ancak, bir tezin içeriğini tek bir cümlede tanımlamak zor olabilir. Bu durumda, önce kağıdınızı bitirin. Konu üzerinde çalışmak için biraz zaman geçirdikten sonra kesin bir açıklama bulmanız daha olasıdır.


3. Alakalı yapın.
Uyuşturucular hakkında iyi bir tez adı, şu anda akademisyenler arasında tartışılan bir konuya veya probleme ayrılmalıdır. Mevcut durumu anlamaya yardımcı olmadıkça, geçmiş keşiflerle ilgili yazılı bir anlamı yoktur. Konferanslar sırasında bazı konuşmaları dinleyin ve meslektaşlarınızın tezlerini okuyun. Bazı örneklere bakmak, tezinizin adını nasıl biçimlendirmeniz gerektiği konusunda da fikir verecektir.

4. Kulağa hoş gelsin.
Başlığınızda doğru dil ve cümle yapısını kullanmak çok önemlidir. Bilim topluluğunun genellikle bununla ilgili birçok gereksinimi vardır, bu yüzden onları sormaya dikkat edin. Yerel kitaplığınızdaki stil kılavuzlarını da kontrol edebilirsiniz.

5. Orijinal yapın.
Uyuşturucuyla ilgili teziniz, bakış açınızı ve yazma becerilerinizi temsil etme şansınızdır. Bunu yapmanın en iyi yolu, insanların kağıdınızı hatırlamasını sağlamaktır, bu yüzden parlak epitetler ve metaforlar kullanın. Yeterince güveniyorsanız, tezinizin adına biraz mizah ekleyebilirsiniz çünkü okuyucunun ilgisini çekmenin en iyi yolu budur. Kalabalığın arasından sıyrılırsanız, insanlar sizi dinlemeye daha istekli olurlar.

Bir yanıt yazın