Limon ve Tuz Sağlığa Faydalıdır.

Limonları dikey kesin, sonrasında arasını açarak doğal tuz koyun ve yatak odanızda baş ucunuzda bekletin bu yöntem hayatınızı değiştirecek. Limon kısa sürede tuz ile etkileşime giriyor ve ortam havasında  süper ferahlık sağlıyor. Böylece Limon ruh halinizi yükseltiyor ve psikolojik depresyon ve anksiyete bozukluğun da  ve tedavisinde önerilir.
********
Limonun arasını keserek açın, Varsa kaya tuzunu içerisine serpin ve ister cam kavanoz içerisinde ister olduğu gibi odanızın bir köşesinde bekletin.

★ Evinizde odanızın görünümünü güzelleştirir, En doğal hava spreyi olarak havasını daha taze hissedeceksiniz.
★ Bronşit ve astımı tedavi eder ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olacaktır.  Ayrıca  kişi sağlığında zihni dinlendirir ve iyi hissettirir.
★ Bir önceki günün negatif izini siler ve yorgunluğu giderir, Böylece sabah dinç uyanmanızı sağlar.
★ Vucudunuzda ve ruhunuzda gün boyunca enerjiniz dolar, sonuçları yakında göreceksiniz.
★ Özellikle mutfaktaki kötü kokuları giderir ve havadaki mikropları öldürmek için faydalıdır.

Citrus, limon; yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü olarak bu ağacın meyvesidir. Limonun anavatanı kesin olarak  neresi olduğu bilinmemektedir. Ilıman iklime sahip bütün memleketlerde farklı kültür şekilleri yetiştirilen yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan bu küçük ağaçların meyveleri Türkiye’de sağlıklı yaşam için faydalarından dolayı çok sevilir.  Akdeniz ve Ege  gibi bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde limon ağacı bulunur. Meyve öncelikle suyu için kullanılır, limonun eti ve kabuğu Aşçılık ve fırında pişirmede kullanılır. Limon suyu yaklaşık % 5 asittir ve pH değeri 2 ile 3 arasındadır. Limondan kolaylıkla elde edilebilen asit bilimsel eğitim deneylerinde kullanılır.

Limon bitkisi, ekşi portakal bilinen Citrus aurantium ile ağaç kavunu bilinen citrus medica’nın çaprazlanması doğal hibrit olarak kabul edilen türdür. İlk olarak yetiştirilmeye başlanan yerlerin Güney Hindistan,Burma ve Çin olduğu tahmin edilmektedir. Milattan sonra 1.yüzyılda Roma İmparatorluğu döneminde Güney İtalya’ya ulaşan ilk limon meyvelerinin ardından; sonrasında Milattan sonra 7.yy’da Limonun Irak ve Ortadoğu’da tarımı yapılır hale gelmiştir. Milattan sonra 11. ve 16.yy arasındaki dönemde ise Avrupa’ya kadar sokulan limonun neredeyse tüm Akdeniz havzasında yetiştirilir hale gelmiştir.1493’de Kristof Kolomb Amerika’yı fethedince sonra pek çok narenciye türü gibi limonda bu kıtaya getirilmiş ve ABD’de başta Kaliforniya ve Florida eyaletlerinde Amerika kıtasının çoğunda yetiştirilir hale gelmiştir. 1797’de James Lind’in, denizcilerin iskorbüt hastalığına karşı korunması için ve tedavisi için C vitamini de içeren limon suyunun yemeklere katılmasının faydalı olacağı sonucuna ulaşmıştır.  Limon kelimesinin ise eski tarihlerde ortadoğu kökenli olduğu zannedilmektedir.

Limonun  yemek içinde hazırlanışı özellikle çorbalarda, yemeklerde, salatalarda, lezzeti artırmak ve sindirimi kolaylaştırmak, özellikle vücut direncini kazanmak için kullanılan önemli bir C vitamini kaynağıdır. Limon suyu ile haşlanan tavuk  çok daha lezzetli olur.  Her gün  bir tane limon suyu içmek gribal enfeksiyonu önler. Limon ve misket limonu hali hazırda limonata olarak sunulur veya içeceklerde garnitür olarak, buzlu çay veya alkolsüz içeceklerde bir dilim şeklinde bardağın içinde veya kenarında kullanılır. Limon suya tat vermesi için de çok kullanılır. Oda sıcaklığında uzun süre tutulursa kolayca limon çürümeye yüz tutar. Limon suyu balık yemeği üzerine lezzet için olarak sıkılır. İlave olarak limon suyu salamuraya yatırılmış et pişirilmeden önce bir miktar kullanılır. İnsanların bazısı limonu bir meyve gibi yemeyi sever. Sitrik asit ve şekeri dişlerden temizlemek için bir miktar su kullanmak gereklidir. Limon kendisi veya misket limonu ile birlikte çeşitli reçel yapımında kullanılır. Limon ve tüm turunçgiller farklı tutarlarda kimyasal içerirler. Bunların genellikle sağlığa faydalı olduğu düşünülür. Terpene (hidrokarbon) olarak adlandırılan kimyasal D-limone içerirler. Limonun koku ve tadını bunlar verirler. Limonlar önemli miktarda sitrik asit içerirler.

******

Bu nedenle düşük değerde pH ve ekşi tada sahiptirler. Faydalı C Vitamini (asorbik asit) içerirler.Bunlar insan sağlığı için faydalıdır ve  gereklidirler. 100 miliLitre limon suyunun yaklaşık olarak insana 50 miligram C Vitamini (tavsiye edilen günlük değerin % 55’i) ve 5 gram sitrik asit içerirler. Limonlar yağ ve esans özünü çıkartmak için farklı işleme tabi tutulabilirler.

Bir cevap yazın