Semizotu Zone Hastalığına Faydalıdır

Semizotu Zone Hastalığına Faydalıdır.
Dünyamızda semizotu semizotugiller familyasından bir bitki olup yaprakları salata olarak ya da ıspanak gibi pişirilerek yemeklerde kullanılan değerli bir sebzedir. Ana vatanı Ortadoğu ve Hindistan olmakla birlikte dünyanın birçok bölgesinde yetişmektedir.

Ülkemizde bolca yetişen semizotu Aslında Çin’de ilaç olarak ün yapmıştır. Semizotunu ıspanak gibi şeklinde pişirip yenilebilir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu bazı insanlar yeşil yapraklı bitkileri çok sever.  İnsanlar Marul, maydanoz, semizotu yeşil yapraklı ve bolca tüketilen bitkilerin başında gelir. Salatalarda, yemeklerde bu yeşil yapraklı sebzeler sık sık tercih edilir. Bu bitkilerin sağlık açısından faydaları da oldukça fazladır. İşte semizotu da faydası oldukça fazla olan şifalı bitkiler arasındadır. Vejeteryan insanların olanların Semizotu Faydaları tüketebileceği bu bitki, et yiyen kişilerin de özellikle salatalarda tüketebileceği bir bitkidir. Bu leziz bitkinin salatasına veya yemeğine yoğurt konularak yada limon sıkılarak insan sağlığında şifa kaynağı semizotu tüketilebilir. insan sağlığında isteğe göre besin olarak tüketim şekli tamamen kişiye bağlıdır. insan sağlığında Semizotu Faydaları Saymakla Bitmiyor ve Bu leziz bitkinin sağlık açısından çok faydası vardır. Potasyum içeriği nedeniyle dolaşım sisteminin düzenlenmesine fayda sağlar. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Kan şekerini düzenlemeye yardım eder. insanlara Enerji verir. Vucuda İyi bir antioksidan kaynağıdır.. Demir içeriği nedeniyle insan sağlığında şifa kaynağı semizotu vücuttaki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin yapısına fayda sağlar. Anemi yani kansızlığı önlemeye insan sağlığında şifa kaynağı semizotu yardım eder.. Kan basıncını vucutta düzenler. Kişide Kasları güçlendirir.. Böbreklerdeki kumları ve taşları dökmeye yardım eder.. Kalp sağlığını destekler, kalp dostudur.. Felç riskini azaltır. . Gut hastalığına da iyi gelir.. Kansere karşı da koruma sağlar. Özellikle ağız ve akciğer kanserine karşı da korur.. Cilt güzelliği sağlar.. İdrar söktürücü özelliği vardır.. Hemoroid yani basura karşı da insan sağlığında şifa kaynağı semizotu faydalıdır.. Kalorisi düşük olması sebebiyle insan sağlığında şifa kaynağı semizotu diyet yapan kilo vermeye çalışan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.. Sindirim sistemini rahatlatır. insan sağlığında kabızlığı önlemeye yardım eder.. Ülsere karşı da faydalıdır. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu mide rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılabilir.. Egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da vucuda şifa sağlar.. insan sağlığında Soğuk algınlığına karşı da koruma sağlar. Karaciğere de fayda sağlar.. Kolesterolün düzenlenmesine vucuda yardım eder.. Çocukların beyin gelişimini düzenlenmasine faydalıdır.. İşte bu şifalı bitkinin sağlık açısından bu kadar çok faydası vardır. En basitinden salataların içine bu leziz bitkiyi ekleyerek şifa bulabilirsiniz. Yemeğini yaparak da bu sağlık dolu bitkiden yararlanabilirsiniz.
insan sağlığında şifa kaynağı semizotu kemikleri güçlendirir ve Semizotu yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir. insan sağlığında Doğal bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. İçerdiği kalsiyum sebebiyle insan sağlığında şifa kaynağı semizotu dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder. Omega 3 ihtiyacınızı karşılayın ve yüksek oranda omega 3 yağı içinde içerir. Balık yağında da bulunan omega 3 bu şifalı sebzede de bulunduğu için, insan sağlığında çokça tercih edilir. Balık yemeyi sevmiyorsanız, insan sağlığında şifa kaynağı semizotu omega 3 ihtiyacınızı bu bitkiden karşılayabilirsiniz. insan sağlığında semizotu nedir? Latince adı Portulaca oleracea olan bu şifalı bitki ülkemizdeki bir çok yörede farklı isimler ile vardır. Ülkemizde Gaziantep yöresinde pirpirim adı ile anılırken, purslane, semizebe gibi farklı isimler ile de anılır ve semiz otu olarak yazan kişiler de vardır. Kalorisi çok düşüktür. B esin olarak Omega 3 yağ asidi içerir. Aurıca yaprakları salatalarda kullanılır. Aynı zamanda ıspanak yada ebegümeci gibi pişirilerek de yenilir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu oldukça besleyici bir sebzedir. Sebzede A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini yüksek miktarda bulundurur. Ayrıca semiz otunda kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineralleri de içerir. Bitki sarı, pembe veya kırmızı renkte çiçekler açabilir. Dağlarda bayırlarda kolaylıkla rastlanabilen bir bitkidir ve Yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Semizotu insan sağlığında şifa kaynağı semizotu zararları nelerdir? Bilinen büyük bir zararı olmamak ile birlikte aşırı miktarda tüketilirse insan sağlığında vucudumuzda C vitamini kaybına yol açar.
Zone konusunda insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Çarkıfelek çiçeği iyi bir sakinleştirici, Zona ağrıları için tüketmek çoğunlukla insan sağlığına fayda getirir. Yaşamda insan sağlığında Alternatif destek ve tedavide kalıcı yöntem ve çözüm için, net sonuç alındığı bitki özleri yardımıyla medikal ilaç kullanmadan iki ayda leke izi kalmadan doğal yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Bitkinin diğer İsimleri Passiflora incarnata, Fırıldak çiçeği, Saat çiçeğidir. Botanik Bilgi Çarkıfelekgiller familyasının içinde örnek bitkisidir. Anavatanı Tropikal Amerika’dır. Dünyaya oradan yayılmış 400 kadar çeşidi vardır. Ülkemizde topraklarında bazı yerlerde süs bitkisi olarak bazı türleri yetiştirilmektedir. Özellikle gölgeli ve nemli duvar dipleri ve kameryeleri sevip sarmaşarak yetişen otsu veya ağaçsı sarmaşıktır. Bitkinin Çiçeklerinde 5 – 7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli, yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri bir erguvani, pembe veya kırmızı renkte ve iridir. Bitki tohumuyla veya gövde çelikleriyle çoğaltılır. Ayrıca Çarkıfelek bitkisi insan sağlığında şifa kaynağı semizotu harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleribulunmaktadır ve bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi ve içki ve şerbet yapımında da kullanılmaktadır. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu sakinleştirici etkileri ile sara gibi sinirsel rahatsızlıklarda ve uykusuzluğa karşı psikolojik faydalıdır. Vucutta kuvvetli spazm çözücü, sakinleştirici ve uyutucu faydaları vardır. İnsanda gerginliği ve endişeyi yok eder. Aile ilişkilerinde cinsel gücü fayda arttırır. Kan ve vucutta yüksek tansiyonu düşürmeye insan sağlığında şifa kaynağı semizotu yardımcı olur. Ayrıca parkinson şikayetlerini azaltmasına faydalıdır.
Bu çiçek Tabiatta ilkbahar sonu ile yaz ortası arasında bitkinin çiçek açmamış ya da çiçekleri olgunlaşıp meyveye dönüşmüş dallarından toplanan yapraklarında gölge ve havadar yerde kurutulur ve insan sağlığında şifa kaynağı semizotu için infüzyonu hazırlanır. Kolay hazırlanışı 1 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce hazırlanan infüzyondan 1 bardak, rahatlama sağlanması ve diğer insan sağlığında şifa kaynağı semizotu şikâyetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere, her gün iki bardak içilir. insan sağlığında Zona’nın tedavisinde virüsle savaşacak ilaç kullanılması gerekir. Bu ilaç ağrıyı azaltır rahatsızlık müddetini kısaltır ve ileri aşamadaki problemlerin ortaya çıkmasını insan sağlığında şifa kaynağı semizotu engeller ve Yanma ve ağrı hissedilmesinin sonrasında ilaca başlanması gerekir. Kişide Ciltte kabartılar ortaya çıkmadan tedaviye başlanması çok iyisidir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Zona hastalığında erken teşhis ve tedavi çok mühimdir. Bunun sebebi, zonanın sinirleri etkileyen bir rahatsızlık olmasıdır. Şayet tedavide gecikilirse zona ağrılarının döküntü ve yaraların iyileşmesinden sonra bile insan sağlığında şifa kaynağı semizotu uzun zaman devam etmesi riski doğar. Vücut zayıf düşmüş olduğundan, dinlenme zona tedavisinde insan sağlığında şifa kaynağı semizotu önemli bir yer tutar. Ayrıca yaraların iyileşme döneminde düzenli şekilde pansuman yapılmalı ve yeni bir enfeksiyon oluşmamasına özellikle itina gösterilmelidir.
insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Zona Hastalığı Nedir. Ayrıca her su çiçeği geçiren kişide de zona görülmez. Çoğu hastalarda, su çiçeği sonrasında hayat boyu zona durumuno yalnızca bir atak görülür. Zona tekrarlamayan rahatsızlık olarak onay edilir ve kimi zaman de olsa hastalığın bir daha tekrar ortaya çıktığı hastalar da vardır. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Zonanın hala kesin bir tedavi yöntemi geliştirilmedi. Rahatsızlık başladıktan sonra belirtilerin hafif atlatılmasına yönelik tedaviler hastalara yapılır. Zona yaralarına temas eden kişiye bu rahatsızlık zona olarak değil su çiçeği olarak bulaşabilir. Zona belli bir bölgede ağrı karıncalanma hissi yanma ve kaşıntı benzeri belirtilerle ırtaya belirir. İlk öncesinde baş ağrısı, halsizlik, ateşsiz grip bulguları, ışığa karşı hassaslık kişilerde görülebilir. Yanma ve ağrı çok olabilmektedir ve ciltte henüz herhangi bir döküntü veya kabartı yokken hastalık ortaya çıkabilirler. Çoğu kez sırt ve göğüs kısmında görülen ağrılar çoğu kez başka rahatsızlıklardan şüphelenmeye yol açar ve Ciltteki içi su dolu kabartılar ise kabuklu yaraya dönüşür. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Zona virüsü sinirleri etkilediğinden şayet hastalığa müdahale edilmezse işitme kaybı, görme kaybı, yüz felci, kasların oynatılamaması, enfeksiyon benzeri daha ciddi bulgular de ortaya çıkabilir. Nadir de olsa zona baş bölgesini ve yüzü ve gözleri etkileyebilir. Bilhassa gözü etkileyen zonada anında tedaviye insan sağlığında şifa kaynağı semizotu başlanmalıdır. Ayrıca Akciğer, beyin veya sindirim sistemindeki iç organlar da zonadan etkilenebilir. Zona için insan sağlığında şifa kaynağı semizotu şifalı bitkiler, zona hastalığı, virüslerinin neden olduğu önemli bir deri hastalığıdır. İnsanlar arasında gece yanığı tabiriyle bilinen zona hastalığı başka bir adı ise, kuşak hastalığıdır. Zona hastalığı, stres, travma, üzüntü ve depresyon gibi sebeplerle, bağışıklık sistemini zayıflaştırıcı etkenler olarak zona hastalığı geçirilmesine sebep olur. Zona hastalığı virüsünü tetikleyen ve aktifleştiren sebep insan sağlığında şifa kaynağı semizotu bilinmemektedir. Vücudumuzun enfeksiyonlarla mücadele etmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki bir zayıflık ile virüsün çoğalarak, sinirlere etki etmesi deride yayılmasına sebep olacaktır.
Çocuklarda zona hastalığının, sıklıkla çocukluk döneminde su çiçeği virüsünün (mikrobunun) sinirlerde yer ederken yıllar sonra bile kendi kendine büyük bir sebeple bile vücudun savunma mekanizmasını bozarak tekrarlayan bir hastalık şeklidir. Çoğunlukla zone 50 ila 60 yaşın üstündeki insanlarda zona hastalığı daha sıklıkla rastlanır. Zona hastalığı geçiren bir hastanın kabarcıkların içindeki mikroplu sıvı ile temas eden insanlar, su çiçeği hastalığı geçirmemiş ise, su çiçeği hastalığı geçirebilirler. Su çiçeği ve Zona geçirmiş insanlar başka hastalardan bulaşma şekli ile virüs alınmasına karşı vücutları dirençlidirler. Zona hastalığı esnasında hastaların banyo yapmasında hiç bir sakınca yoktur. Fakat sıcak banyo ağrıyı, sızıyı artırabilir. Banyo sonrası da, sıvı dolu kabarcıkların mikrop kapma ihtimalini arttırabilir. Bu sebeple banyo sonrası antiseptik, solüsyonlarla temizlik ve pansuman yapılması önerilir. Zona hastalığında, tahmini üç hafta içerisinde hem ağrılar hem de zona virüsünün bitimesiyle, yani tedavisinden sonra leke, iz kalmasını önleyen bitkisel kremler veya spreylerden yararlanılabilir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu başka anlatımla Zona Rahatsızlığı Nedir, Zona rahatsızlığı ağrıya yol açan ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülere yol açan bir cilt hastalığıdır. Halk aralarında ise ‘gece yanığı’ olarak bilinir. Zonada belli bir bölgeyi etkileyen döküntüler, beraber kemer veya bant durumunda bir görüntü oluşturan, ilk önce su toplayıp sonrasında kabuk tutan kabarcıklar şeklindedir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Su çiçeğine yol açan varisella zoster isimli aynı virüs zona hastalığına da neden olur. Bu virüs bir kez vücutta yer ettikten sonra vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasını bekler ve imkan bulduğunda harekete geçerek zona hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Depresyon, stres, yaşlılık ve farklı hastalıklar vücudun zayıf düşme sebepleri aralarında sayılabilir. Zonaya neden olan virüs sinir köklerine yerleşebilen bir virüs olduğundan, zona ağrıları da oldukça kuvvetli olabilmektedir. Sırt, göğüs, karın, kalça, kol, bacak, boyun, baş ve yüz bölgeleri zona hastalığının etkilediği bölgelerdir. Zona şikayeti bu bölgeler aralarında en fazla göğüs ve başta görülür. Zonanın bilinen başlıca Nedenleri kişi su çiçeği rahatsızlığı geçirdiyse, yukarıda sözünü ettiğimiz virüs bedendeki bir takım sinirlere yerleşmiş demektir. Su çiçeğine ve sonrasında zonaya yol açan bu virüs vücutta herhangi bir meseleye yol açmadan yıllarca beklemede kalabilir.

Su çiçeğinin sonrasında uzun yıllar sonra virüsün sinirlerde tekrar etkin duruma gelmesiyle zona belirir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Virüsün neden ansızın bire harekete geçtiği ve zonaya neden olduğu tam anlamıyla açıklanmış değildir. Fakat bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir dönemi seçtiği bilinmektedir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Anında her yaş grubunda zona rahatsızlığı görülebilir fakat 50 yaş üzerindeki kişilerde risk daha yüksektir. Bu vaziyet yaşlılıkta vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ile açıklanabilir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Bir yaşından önce su çiçeği geçirenler ve bir rahatsızlık veya kullanılan ilaçlar sebebiyle bağışıklık sistemi zayıf olanlar da yine zona hastalığına daha yatkın onay edilir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu onaya yol açan veya tetikleyen sebepleri sıralayacak olursak, 11Varisella zoster ismi verilen ve su çiçeğine de yol açan virüs / Su çiçeği geçirmiş olmak. Kişide Bağışıklık sisteminin zayıflaması (yorgunluk, hastalıklar, ilaçlar vb nedenlerden ötürü )insanın 50 yaşın üstünde olmak. İnsanda Depresyon Stres, travma. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Zona Tekrarlar Mı? Bağışıklık sistemi ne kadar zayıf düşerse virüs te harekete geçecek diye bir kural yoktur. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu üzde zona, tıpta ”Herper zoster” olarak adlandırılan hastalık yüz haricinde vücudun farklı bölgelerinde de oluşum gösterebilir. Son derece ağrıya yol açan döküntüler ve meydana gelen viral bir enfeksiyondur. Zona su çiçeğine yol açan virüs nedeniyle oluşur. Su çiçeği geçirdikten sonra virüs beyin dokusu ya da omurilikte yerleşebilir ve yıllar sonra ortaya çıkarak zonaya neden olabilir. Zona oluşan döküntülerden sonra ağrı, yanma, uyuşma ve karıncalanma gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Fakat bazı durumlarda döküntü yaşanmadan zona teşhis edilebilir
Yüzde zona belirtileri arasında yukarıda sayılan şikayetlerin yanı sıra insan sağlığında şifa kaynağı semizotu baş ağrısı yüz bir tarafında his kaybı, sarkma, göz bölgesine yakın alanlarda kabarıklıkla ortaya çıkabilir. Göz kapakları kulak ya da ağız içi ile alakalı da insan sağlığında şifa kaynağı semizotu şikayetler gelişebilir. Yüzde 2 mm boyutunda içi sıvı dolu ve kırmızı kabartılar meydana gelebilir ve Zonaya yol açan virüs yüzün bir bölümünde etkili olarak dışarıdan bakıldığında asimetrik bir görüntüye sebep olabilir vede Ayrıca göz kapaklarını tam anlamıyla kapatamama çatık kaş gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Göz devamlı kapatılamadığı için gözde aşırı kuruluk meydana gelebilir insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Yüzde zona ağız içi ya da dili etkisi altına aldığında tat alma duyusunda bozulma yaşanabilir. Hastalık kulağa vurduğunda baş dönmesi veya denge kaybına sebep olabilir. Sinir hasarı ile alakalı olarak duyma kaybı da yaşanabilir. insan sağlığında şifa kaynağı semizotu Gözde Zona, Göz sinirinde başlayan iltihaplanma sonucu oluşan uçuk gibi bir hastalıktır. Tedavide geç kalınırsa insan sağlığında şifa kaynağı semizotu gözde kalıcı bir hasara neden olmaktadır. Göz sinirinde yarattığı hasar nedeniyle 6 – 7 gün gibi çok kısa sürede büyük sorunlar ortaya çıkartabiliyor. insan sağlığında Göz siniri iltihabı Göz zonasının herpes virüsünün duyu sinirine yerleşmesiyle oluşur. insan sağlığında virüs küçüklük çağlarından itibaren bekler ve vücut direncinin en ufak bir düşme olduğu zaman ortaya çıkar. Virüs, duyu sinirlerinin dalları boyunca yayılabilir ve duyu sinirine baskı sonucu şiddetli insan sağlığında ağrıya neden olabilir. Gözde Zona Hastalığının Nedenleri Stres, Travma, Su çiçeğine sebep olan virüs, Su çiçeği hastalığı geçirmiş olmak, Depresyon, Bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Yüzde zonaya ne iyi gelir? Yüzde zona nedeniyle meydana gelen döküntülere karşı çörek otu yağı, zeytinyağı ya da badem yağı kullanılabilir. Bu bitkisel yağlar döküntü nedeniyle oluşan şikayetleri hafifletebilir. Yüzde zonaya farklı tedavi olarak Kuşburnu zona hastalığı için faydalı bir bitkidir. 5 çorba kaşığı kadar kuşburnu 5 su bardağı suyun içinde kaynatılır. Elde edilen su nöbet şekeri ile tatlandırılıp zonaya karşı içilebilir.. Ayrıca Yüzde zonaya Lahana yaprakları mutfak robotuna alınarak iyice çekilir. Elde edilen su temiz bir havlu ile yüzde meydana gelen lezyonlara pansuman şeklinde sürülebilir.. Gözde Zona Hastalığının Tedavisi şöledir. Teşhis konulur konulmaz antiviral ilaç tedavisi başlatılmalıdır. Gözün ön tabakası etkilenirse göz bebeğini büyüten damlalar verilmelidir. Geniş etkili bir antibiyotik bu tedavide kullanılabilir. Deriye soğuk pansuman uygulaması da rahatlama konusunda yardımcı olabilir.

İndeks: Semizotu, Zone, Cilt, Göz, harmin, harmol, harman, Depresyon, Stres, travma,

.
.

Ceviz Kabuğu Suyu Diş Tartarlarına Karşı Faydalıdır.

Uyku Kas Ağrılarına Dinlendirir.

Hurma Diyabet, Şeker Hastalığına Faydalıdır

Aloe Vera, Gözde Kaşıntı, Kızarıklık ve Göz Nezlesine Faydalıdır.

Hurma, iktidarsızlığa iyi Geliyor

Anne Sütü Gözde Kaşıntı, Nezle, Kızarıklığa Faydalıdır.

Parmak basınç masacı Akupunktur Vucuda Faydalıdır

 

.

 

Bilgi Kaynaklarımız:

 

www.naturlebens.com

 

www.bitkiveinsan.com
www.faydaliyasam.com

 

www.enerjistmasor.com

 

www.google.com

 

 

UYARI:
Hastaliklari teşhis, tedavi etmek 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve faydali yaşama hakkında tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, faydali yaşama besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metinlerde ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Hayata sağlıklı, afiyet içinde, faydali yaşamanız dileklerimizle.

3 yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.