Kuşburnu Cilt Sağlığına Faydalıdır

Dört bardak suya, dört kaşık dövülmüş kuşburnu konulur. Yarım saat kaynatılıp, şeker ile beraber tatlandırılarak, günde üç defa içilmesi tavsiye edilir. Kuşburnu Zone Hastalığı Faydalı ve Cilt Sağlığını Korur, Kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Kuşburnu Cilt hücrelerinin yenilenmesinis ağlar. Kuşburnu Yara izleri ve akneleri giderebilir. Cildi nemli tutar ve besler ve Cildin elastik ve sağlıklı olmasını sağlar.

Kuşburnu içeriğinde bulunan zengin C vitamini sayesinde vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Kuşburnu Enfeksiyon ve iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bedensel yorgunluğu giderir ve Kuşburnu İdrar söktürür, ishali keser. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler ve Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı zararlı maddelerden arındırarak temizler. Kuşburnu ayrıca Kanda ki şeker oranını dengeler.

********

Bu nedenle şeker hastalarının düzenli olarak Kuşburnu tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kanser türlerine karşı Kuşburnu koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir. Kuşburnu Romatizmaya bağlı ağrı ve diğer şikâyetlerin hafifletilmesinde etkilidir. Kuşburnu Cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayarak cilde canlılık ve parlaklık verir. Kuşburnunun İltihaplara yararları Basında sık sık yer almaya başlaması ile birlikte popülerlik kazanan kuşburnu daha çok çay olarak tüketilmektedir. Kuşburnu insan sağlığı faydasında vücutta biriken ödemin atılmasında ve iltihapların hızla iyileşmesinde kuvvetli bir yardımcıdır. Kuşburnu İçerisinde ki etken bileşenleri sayesinde enfeksiyonların iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Yaban gülünün meyvesi olan kuşburnu, gül burnu ve gül elması adları ile de anılmakla beraber Kuzeybatı Afrika, Avrupa ve Batı Asya ülkelerinde yetişmektedir. Ülkemizde pek çok bölgede yetişmekle birlikte Kuşburnu Malatya, Tokat ve Giresun illerin de kültürü yapılmaktadır. Kuşburnunda Kuvvetli bir kök yapısı vardır ve uzun ömürlü çalı formu sahip bitki türüdür. Sonbahar aylarında meyveleri toplanarak kurutulur ve hava almayan kaplarda uzub zaman muhafaza edilir. Kuşburnu Hava alması içerisinde ki etken maddelerin yok olmasına neden olmaktadır. Kuşburnu meyveleri C vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra içeriğinde flavonlar, tanen ve şeker ile vitamin, minerallerde bulunan oldukça kıymetli bir besin kaynağıdır. Ayrıca badem yağıda Ağrıyan yara yerleri beraber masaj yapılarak ovulur. Badem yağının insan sağlığı faydası açısından birçok fayda vardır. Daha önce bademin yararları ile badem yağının yararları hakkında ufak bir başlık açmıştık, yazımızda ise badem yağının yararlarını daha detaylı olarak ele alacağız.

******

Badem yağının saç ve özellikle cilt insan sağlığı faydası açısından inanılmaz yararları vardır. Bu yüzden Badem yağı kozmetik ürünlerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Badem yağının yüksek miktarda A ve K vitamini içermesi kendisini insan sağlığı faydası açısından önemli kılmaktadır ve farklı miktarlarda yağlar ve önemli sayılacak miktarda protein içermektedir.

Bir cevap yazın