Kızılcık Solunum Enfeksiyonları Önler.

Kızılcık Solunum Enfeksiyonları Önler.
Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık yapılan bilimsel çalışmalara göre, kızılcık suyu çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık yaşanmasına neden olan haemophilus influenzayı azaltmaya yarar. Bunun yanında solunum yollarına zarar eren bakterilerin ortadan kalkmasını sağlar.
######
Kızılcık, ortalama 1 metreye kadar uzanabilen kısa boylu ağaçlarda yetişen bir meyvedir. Kızılcık ağacının çiçekleri genelde sarı olur. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık Birçok şekilde tüketilen kızılcık, daha çok marmelat ve içecek olarak tüketilmektedir. Bunun dışında çok eski çağlardan itibaren tıbbi amaçlı kullanımı yanında giyim sektöründe battaniye boyamak için de kullanılmıştır. Kızılcığın sağlık açısından birçok faydası vardır. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık idrara yolu enfeksiyonlarını tedavi edici özelliğinin olduğu birçok laboratuvar çalışması sonucu ispatlanmıştır.

********

Bunun için bir miktar kızılcık suyu kaynatılarak tüketilmesi yeterlidir. İdrar yolu enfeksiyonu genelde çok ciddiye alınmayan hastalıklardan bir tanesidir. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık Fakat en başta önlem alınmaması durumunda böbrekler dahil bir diğer sindirim sistemi organlarını tehdit etmeye başlar. Hatta ilerleyen seviyesinin prostat olduğunu söylemek mümkündür. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık Kızılcığın faydalarını yazının ilerleyen kısmında detaylı olarak ele alacağız. Kızılcığın sağlık açısından bu kadar faydalı olmasının en önemli sebebi içerdiği zengin miktardaki vitamin, mineral ve bileşenlerdir. Ortalama 100 gram kızılcık 46 kcal enerji içermektedir. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık nadir meyvelerden bir tanesidir. Kızılcığın bu özelliği içerdiği polifenolik olarak adlandırılan bileşene atfedilir. Dünyanın birçok ülkesinde farklı kurumlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu özelliği ispatlanmış ve meme, kolon, prostata ve diğer birçok kanser tümörlerine karşı çok etkili olduğu ortaya konulmuştur.

Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını engelleyen ve tümörleri ortadan kaldıran salisilik asit içermektedir. Bu yüzden düzenli olarak kızılcık tüketimi birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltır. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık Aynı şekilde 100 gramlık kızılcık sadece 12.2 gram karbonhidrat içerir. A, C, E ve K vitaminleri açısından çok zengin olan kızılcık, tiamin, riboflavin, piridoksin gibi vücut sağlığı açısından hayati önem taşıyan maddeler içermektedir. İyi derecede sodyum ve potasyum içeren kızılcığın ayrıca mineraller açısından da çok zengin sayılmaktadır. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve kardiyovasküler sağlığın korunmasına ciddi anlamda katkıda bulunur. Kızılcıkta bulunan flavonoidler, antioksidan özelliklere sahiptirler ve bu özelliklerinden dolayı ateroskleroz tehdidi azaltabilir.
#
#
Ateroskleroz, kan içinde bulunan yağ, kalsiyum ve kolesterolün birikmesi ile alterlerin tıkanmasına neden olan bir hastalıktır. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık Bu vücudun çeşitli bölgelerine oksijenin sağlıklı bir şekilde ulaşmasını engeller ve bu durumun bir sonucu olarak da kalp krizi, felç veya ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Fakat kızılcığın içerdiği birçok mineral ve bileşen bu sağlık sorularına yakalanma riskini azaltır. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık Kalsiyum, demir, bakır, manganez de kızılcığın içerdiği minerallerden sadece birkaçıdır.
**
Kızılcığın sağlığa faydalarını detaylı olarak ele alacağımızı söylemiştik. Kızılcığın en önemli özelliğinden bir tanesi C vitaminini bol miktarda içeren diğer besinlerde olduğu gibi etkili bir antioksdian olmasıdır. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık Yeni yapılan bir araştırmaya göre, kızılcık suyu diş çürüklerini önler. Kızılcıkta bulunan ve proantosiyanidin olarak adlandırılan bileşen, dişlere yapışan zararlı bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu bileşen asit üretilmesini engellediği gibi dişlerin etrafından plaklar oluşmasına da izin vermez. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık Burada bahsettiğimiz kızılcık, marketlerde satılan hazır kızılcık ürünleri değildir. Tamamen doğal olan kızılcıklar, diş sağlığını korur.

Fakat hazır satılan ürünlerde şeker veya glikoz içerdiğinden, doğal kızılcıktaki faydayı sağlamaz. Solunum enfeksiyonlarını önleyen Kızılcık Bu özelliğinden dolayı çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunur. Bunun dışında bazı hastalıklara yakalanma riskini azaltır, bu hastalıklardan başlıcaları, kanser, idrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere diğer enfeksiyon türlerine iyi gelir. ,Çok yönlü bir meyve türü olan kızılcık aynı zamanda diş sağlığından cilt sağlığına, hücrelerin yenilenmesinden, sindirim sistemi organlarının sağlığının korunmasına kadar birçok faydası vardır. Bunun yanında çok değerli C vitamini içerdiği için kış aylarında soğuk algınlıklarının neden olduğu hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

İndeks: Kızılcık, Karbonhidrat, A Vitamini, C Vitamini, E Vitamini, K Vitamini, Tiamin, Riboflavin, Piridoksin, Kalsiyum, Demir, Bakır, Manganez, Antitümör, Kardiyovasküler, Diş Çürümeleri, Solunum,

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Nisan Yağmuru insanlara Şifa Getirir. – Faydalı Yaşam

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.