Pikan Cevizi Kalp Rahatsızlığına Şifadır.

19 Adet Vitamin ve Mineral İçeriğiyle İştah Dengeleyici Pikan cevizi; folik asit, A, C ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi minerallerin değerli kaynağıdır. İçerdiği E vitamini sayesinde özellikle kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı korur. Bağışıklık sistemini de güçlendirici etkisi bulunur.Çokça tüketilen ve Amerika’nın güneyinden bütün dünyaya ihraç edilen pikan cevizi boyutları olarak cevizden küçük ve kabuğu cevize göre yumuşak olan ağaç yemişidir. Ülkemizde de kuruyemiş satan yerlerde mevcut.
********

Diyabet riskini azaltır.  En önemlisi pikan cevizinde B kompleks grubu vitaminlerinden B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminlerinden zengin olan pikan cevizi mucize şekilde iştahı dengeler, vücudun ihtiyacı olan kaloriyi yakmasında yardımcı olur.

Pikan cevizi kuersetin denilen özel antioksidanı da bolca içerir. Yapılan araştırmalar kuersetin adlı güçlü antioksidanın bazı kanser türleri, Parkinson, Alzheimer ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir ilaç gibi etki gösterdiğini belirtmektedir. Kuru yemişler içinde en yüksek diyet lifine sahip olan pikan cevizinin 1 porsiyonunda 2,7 gram kadar diyet lifi sayesinde günlük lif ihtiyacımızın da %10’unu karşılayabilmektedir. İçinde bolca antioksidanlara sahip olan pikan cevizi zeytinyağının sağlık açısından en fazla bileşeni olan omega 9 yağ asidinin de kaynağıdır. Tam kalbi yenileyici özelliği vardır. Pikan cevizinin tereyağına benzer tadı lezzetinin temelini oluşturur. Salata ve ev yapımı keklerde tat vericidir.

3 Kronik Hastalığa Karşı Süper Koruyucu
Yaşam boyu karşılaşabileceğiniz en az üç kronik hastalığa karşı pikan cevizi kalkan gibi bizi korur. 415 milyonun dünyada savaştığı diyabetten; bu yağlı tohumdan yiyerek kan şekerini yükseltmeden tam tersine azaltarak engellemeye yardımcı olur. Son çalışmalar Tip 2 Diyabetli çocuklarda dahi tüketilen pikan cevizinin kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu ceviz çeşidinde bolca bulunan magnezyum sayesinde insulin hormon salınımı dengelenmekte ve kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

Pikan cevizinde yüksek oranda bulunan zeytinyağının temel sağlıklı yağı olan oleik asit sayesinde insulin ihtiyacını azaltarak diyabetin kontrolünde ilaç kadar etkili bir rol üstlenmektedir. Çalışmalar aynı zamanda pikanda bulunan düşük miktarda sodyum ve ve yüksek oleik asitin kan basıncını kontrol altına alarak hipertansiyon hastalığından korunma sağladığı bulunmuştur.Pikan cevizinde gluten yoktur dolayısıyla Çölyak hastalığına sahip ve yalnızca glutensiz ürünler tüketebilen hastalar için de çok önemli bir besin alternatifidir. Düzenli Pikan Cevizi Tüketmek Kolesterolü     Seviyesini Düşürücü Amerikan Kalp Birliğinin Favori Kuruyemişidir

Bir cevap yazın